Czy wiesz, ile kalorii ma batat?

Kalkulator BMI

Co to jest BMI?

BMI - Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała.
Wskaźnik ten obliczamy dzieląc nasza wagę (w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach). Otrzymaną wartość możemy porównać z ustalonymi wartościami norm.
Nie martw się jednak - nie musisz tego robić ręcznie, pomoże Ci w tym nasz kalkulator.

Oblicz BMI

Co oznacza wynik BMI?

Klasyfikacja poszerzona dla osób dorosłych przedstawia następujące zakresy:

Wartość Wynik
poniżej 16 wygłodzenie
16,00 - 16,99 wychudzenie
17,00 - 18,49 niedowaga
18,50 - 24,99 waga prawidłowa
25,00 - 29,99 nadwaga
30,00 - 34,99 otyłość (I stopień)
35,00 - 39,99 otyłość kliniczna (II stopień)
powyżej 40 otyłość skrajna (III stopień)

Jakie znaczenie ma dla nas BMI? Po co się oblicza ten wskaźnik?

Dzięki BMI możemy oszacować, czy nasza waga jest prawidłowa. Zarówno niedowaga jak i nadwaga, czy tym bardziej otyłość mogą być znamienne w skutkach dla naszego zdrowia.

Istotnym faktem jest, iż BMI nie jest precyzyjnym wskaźnikiem dla dzieci i młodzieży (służą do tego m. in. siatki centylowe), kobiet w ciąży oraz sportowców. W tym ostatnim przypadku zwłaszcza w kontekście osób uprawiających kulturystykę, wskaźnik może wykazywać skrajną otyłość, pomimo bardzo niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.

Jeśli jednak nie zaliczamy się do żadnej z powyższych grup w przypadku wyniku wyższego niż 25, istnieje zwiększone ryzyko zapadalności na wiele jednostek chorobowych (m .in. choroba niedokrwienna serca, miażdżyca, cukrzyca).
Otyłość upośledza także naszą zdolność do podejmowania wysiłku fizycznego, zaburza nasze ruchy i w znacznym stopniu utrudnia nasze funkcjonowanie w życiu codziennym. W związku z tym, w przypadku wysokiego wskaźnika BMI, warto zasięgnąć porady dietetyka.